Radiátory (nebo také tepelné výměníky či otopná tělesa) slouží k ohřevu vzduchu v místnosti. Používají se nejen k vytápění rodinných domů, ale i bytů a dalších prostorů. Radiátory přenáší teplo do okolí na základě vnitřního média, nejčastěji vody.
Jak vybrat radiátor
Při nákupu nových radiátorů je vhodné zohlednit dvě důležité charakteristiky:
- Výkon radiátorů (který je dán velikostí vytápěné místnosti)
- Materiál radiátorů
Výkon radiátoru
Pro správný výběr potřebného radiátoru, zejména určení potřebného výkonu pro danou místnost je nejdůležitějším aspektem celková vytopená plocha (celkový obsah, objem – m3).
První krok:
Vypočítat obsah, objem dané místnosti (jednotka pro výpočet je v metrech).
Příklad: Místnost má rozměry 5 * 5 metrů a na výšku 2,5 (standard).
Výpočet: 5 * 5 * 2,5 = 62,5 m3
Druhý krok:
Pro určení výkonu se doporučuje tento koeficient (již s rezervou) 1m3 = 50 wattů.
Výpočet: Celková kubatura viz výše tj. 62,5 m3 * 50 wattů = 3 125 wattů.
Třetí krok:
Pro místnost 5*5*2,5 metrů je zapotřebí instalovat radiátor(y) o výkonu 3 125 wattů.
Materiál radiátoru
Materiál radiátorů jde ruku v ruce s provedením. Klasikou jsou žebrové litinové výměníky tepla, které patří k nejstarším druhům. Žebrové radiátory se vyznačují skvělou akumulací tepla, vysokou odolností a dlouhou životností. Na druhou stranu se pomalu nahřívají, mají zastaralý vzhled a špatně se udržují.
V současné době se hojněji používají deskové plechové radiátory, jež se nejčastěji vyrábí z oceli nebo hliníku. Mezi jejich přednosti řadíme elegantní design zajišťující snadné čištění, velmi rychlé nahřívání a vysoký výkon. Nevýhodou je nižní mechanická odolnost a náchylnost ke korozi.
V současné době jsou nejmodernější hliníkové radiátory. Jejich popularita roste díky nadčasovému vzhledu, malé hmotnosti a rychlému nahřívání i při nízkých teplotách otopného média. I přes vyšší pořizovací náklady dokáží domácnosti zajistit trvalé snížení provozních nákladů za teplo.
Druhy radiátorů
Deskové radiátory, panelové radiátory - jsou ocelové radiátory, kde hlavním zdrojem akumulace jsou tzv. desky, ve kterých proudí teplá voda. V závislosti na typu radiátoru mohou být tyto desky v počtu dvě popř. tři. Jde o nejrozšířenější a nejprodávanejší výrobek na trhu. Tento radiátor se vyznačuje dlouhou životností, počtem rozměrových variant až 780 různých provedení a přijatelnou cenou. Jde o radiátor s největší užitnou hodnotou v závislosti cena / záruka.
Koupelnové radiátory, koupelnový žebřík je vhodným výrobkem pro umístění do prostor se zvýšenou koncentrací vlhkosti, zejména pak slouží jako topení do koupelny, nebo radiátor do kuchyně. Na našich stránkách naleznete žebřík do koupelny vyrobený jako ocelový koupelnový radiátor a to jak v bílé barvě, v provedení chrom, nebo i exclusivně v provedení nerez ( Inox).
Žebrové radiátory, litinové radiátory představují produkt s nejdelší živitností na trhu. Litinový radiátor se vyznačuje dlouhou tepelnou setrvačností při předávání tepla do okolí. Hlavním představitel těchto radiátorů na našem trhu jsou radiátory viadrus známé jako radiátor viadru, kalor.
Hliníkové radiátory jsou radiátory s nejrychlejším přenosem tepla do prostoru. Tyto radiátory se vyznačují velmi malým množstvím vody podílejícím se na akumulaci těchto radiátorů a tím i nižší náklady na vytápění.
Alternativní způsob ohřevu místnosti nabízí konvektorové radiátory. Jejich přední panel se ohřívá maximálně na 40 °C, což velmi ocení rodiče malých dětí. Výjimečně ekologickou technologii v sobě ukrývají elektrické infra radiátory, jež zajišťují vytápění místností a stěn infračerveným teplem s mimořádnou účinností.
Ideálním řešením do menších místností jsou nenápadné skleněné radiátory – originální způsob vytápění z lesklého nebo matného bezpečnostního skla. Pro náročné zákazníky je připraven velký výběr designových radiátorů, které ozvláštní místnost svou barevností a originálním zpracováním.
Nejprodávanější varianta radiátoru
Pokud jde o spojitost druhu radiátoru s vybranou délkou a hloubkou produktu, tak nejprodávanější je plechový radiátor typ 22, který se skládá ze dvou topných desek a vnitřních konvektorů a má na hloubku 10 centimetrů.
Doplňkové příslušenství k radiátorům
Nezapomínáme ani na bohaté příslušenství pro radiátory. Jedná se o kvalitní originální součástky pro všechny typy radiátorů – stěnové a stojánkové konzole, ruční a termostatické hlavice, termostatické ventily, elektrická topná tělesa, šroubení a mnoho dalšího.
Návody a časté dotazy
Co dělat, když radiátor hřeje jen v horní části?
Pokud hřeje jen část radiátoru, i když je nastaven plný výkon, bude nutné topení odvzdušnit. V otopné soustavě se pravděpodobně nachází vzduchové bubliny, které zabraňují plynulé cirkulaci vody. Z tohoto důvodu topí jen polovina otopného tělesa, případně je teplé jen v horní části a ve spodní části je studené. Před začátkem každé topné sezóny by se mělo celé topení kompletně odvzdušnit.
Jak odvzdušnit topení?
Majitelům rodinných domů stačí jen otočit hlavici na nejvyšší stupeň a vypnout oběhové čerpadlo. Je třeba vyčkat přibližně půl hodiny, než se nakumulují všechny vzduchové bubliny, a poté můžete zahájit proces odvzdušňování. Postupujte vždy od spodních pater výše.
Bydlíte-li v bytovém domě, budete to mít o něco složitější. Pro dostatečně účinné odvzdušnění topení je důležitá spolupráce všech majitelů bytových jednotek, kteří spadají ke stejným rozvodům tepla. Zainteresovaní sousedé se musí domluvit a několik dní musí ponechat otevřené termostatické ventily na všech radiátorech, které nastaví na nejvyšší možnou hodnotu. Nadbytečný vzduch se postupně dostane do nejvyšších pater. V těchto bytech by měly být radiátory s ručními výpustními ventily, díky nimž bude možno odvzdušnit celý topný systém.
Co dělat, když radiátor přestal topit, nebo netopí ani po odvzdušnění?
Když radiátory hřejí velmi slabě, nebo jsou zcela studené i po odvzdušnění, s největší pravděpodobností se může jednat o technickou závadu zařízení. Jestliže je topení nefunkční, je výhodnější se obrátit na odbornou pomoc. Zkušení topenáři v rámci odborného servisu prověří správnost zapojení a utěsnění spojů příslušného okruhu ústředního vytápění.
Potřebuji speciální kartáče na čištění radiátorů?
Pravidelným čištěním radiátorů zajistíte lepší proudění teplého vzduchu. Před samotnou údržbou je vhodné topení vypnout. Na radiátory není nezbytné vždy používat speciální kartáče, moderní typy otopných těles snadno vyčistíte i bez nich. Avšak u starších druhů vytápění jsou kartáče skvělým řešením, jak ještě lépe vyčistit prach a nečistoty ze špatně dostupných míst. Připravte si vysavač s úzkým nástavcem a vysajte co nejvíce prachu ze všech mezer a štěrbin. Žebra radiátorů snadno vyčistíte dlouhými nebo flexibilními kartáči. Na závěr úklidu radiátory omyjte teplou vodou se saponátem pomocí houbičky a otřete do sucha mikroutěrkou, aby se zabránilo vzniku koroze.
Proč se dává radiátor pod okno?
Radiátory se umisťují pod okna z prostého důvodu. Přes okenní tabule přichází do místnosti chladný vzduch a z radiátorů zase proudí teplý vzduch, který stoupá směrem vzhůru. Aby se v místnosti zajistila rovnoměrná teplota, je nutné mít vytápění pod oknem. Teplý vzduch z topení ohřívá studený vzduch z oken, takže v domácnosti lépe cirkuluje vzduch a nedochází k rosení oken.
Proč radiátory hučí?
Hučení radiátorů nejčastěji způsobují vzduchové bubliny procházející termostatickým ventilem. Otopnou soustavu je potřeba správně odvzdušnit a používat odpovídající regulační a vyvažovací ventily. Při ohřívání nebo chladnutí topení se může zase ozývat jakési vrzání, jež vzniká přirozeným rozpínáním a smršťováním kovu. Další podivné zvuky může zapříčinit zbytečně vysoký průtok, vodní kámen či špatné ukotvení topení.
Jak otevřít radiátor?
Aby topení začalo topit, stačí uvolnit ventil topení tzv. termostatickou hlavici s teplotním čidlem. Zvolením čísla na hlavici (stupně) bude zařízení v místnosti udržovat zvolenou teplotu. Každý výrobce má trochu odlišné hodnoty, nicméně stupeň 1 je určen zhruba pro teplotní rozmezí 14 až 16 °C, stupeň 2 pro 16 až 20 °C, stupeň 3 pro 20 až 23 °C, stupeň 4 pro 23 až 25 °C a stupeň 5 pro 25 až 28 °C.
Jak uzavřít radiátor?
Pro kompletní přerušení vytápění stačí termostatickou hlavici nastavit na nejnižší teplotní stupeň. Na některých ventilech najdete uveden přímo stupeň 0. Topení se vypne a radiátor bude po chvíli studený.
Jak zavěsit radiátor na sádrokarton?
Sádrokartonové desky (SDK příčky) mají omezenou únosnost pro zavěšení těžkých předmětů. Jestliže je to možné, tenkostěnnou desku předem vyztužte ocelovými profily v místě, kam budete chtít umístit radiátor. Pokud sádrokartonová stěna není posílena ocelovou konstrukcí, nevadí, radiátor můžete zavěsit i do nevyztužené SDK příčky.
Pro ukotvení radiátoru do sádrokartonu jsou vhodné speciální hmoždinky typu PD nebo HM. Hmoždinky PD představují rychlé a spolehlivé kovové hmoždinky s metrickým závitem, k jejich instalaci musíte použít speciální přípravky. Hmoždinky HM mají krátkou a širokou rozpěrnou zónu.Jsou určeny pro malé tloušťky deskových materiálů a při montáži nemusíte aplikovat speciální přípravky.
Čím vhodně radiátor natřít?
Radiátor bude vypadat jako ze škatulky, když ho čas od času opětovně natřete. Ještě předtím, než se pustíte do práce, musíte topení důkladně zbavit starého nátěru pomocí brusného papíru. Vytápěcí tělesa se natírají speciálními barvami, které odolají jak vysokým teplotám, tak zežloutnutí. Klasikou jsou syntetické barvy, které dobře kryjí, ale ředí se ředidlem. Pokud vyberete vodou ředitelné barvy, vyhnete se nepříjemnému zápachu. Hodně poškozené radiátory nejprve nabarvěte základní vodou ředitelnou barvou s antikorozními vlastnostmi a až po zaschnutí aplikujte další nátěr. Abyste natřeli barvou i špatně přístupná místa, pořiďte si tzv. štětec zárohák.