Elektrokotel je v dnešní době velmi rozšířeným a nejprodávanějším produktem. Vyznačuje se velmi kompaktními rozměry, velmi tichým a bezpečným provozem. Elektrokotel lze zapojit s využitím levnějšího tarifu. Využití elektrokotlů je zejména pro systém topení, nebo v kombinaci topení a TUV.
Využití elektrokotle
Elektrokotel je zařízení pro vytápění a ohřev užitkové vody v domácnosti. Jedná se o jedno z řešení pro menší rodinné domy, byty, chaty, chalupy a další budovy. Ve spojení se solárními kolektory (fotovoltaikou), krbovou vložkou nebo kamny dokáže elektrokotel udělat dobrou službu i ve velkých rodinných domech a bytech.
Pasivní a nízkoenergetické domy
Elektrokotel se nejvíce hodí do staveb, které jsou kvalitně zateplené. Použití v pasivních a nízkoenergetických domech se přímo nabízí. Vytápění elektřinou je přínosné také u dalších novostaveb a rodinných domů, kde bude zajištěna nízká tepelná ztrátovost.
Ochrana proti mrazu pro objekty, které nejsou trvale obydlené
Temperování neboli protizámrazovou ochranu ocení majitelé objektů, které nejsou využívány celoročně. Může se jednat o chaty, chalupy nebo jiná rekreační obydlí. Elektrokotel dokáže pomocí termostatu udržovat vnitřní teplotu budovy nad nulou bez ohledu na venkovní mrazy. Moderní typy můžete ovládat dokonce i na dálku prostřednictvím mobilní aplikace v chytrých telefonech. To se může vyplatit, když například potřebujete zvýšit teplotu v interiéru před vaším plánovaným příjezdem.
Malé prostory a byty
Kotle na elektřinu jsou vhodné do menších prostorů, dokážou je velmi rychle vytopit. Elektrokotle oproti jiným typům vytápění nezabírají tolik místa. Svými malými rozměry jsou ideální do malých bytů, garsonek a dalších prostorově úsporných interiérů. Umístit je můžete teoreticky kamkoliv.
Elektrokotle s radiátory
Elektrokotel se zásobníkem ohřívá vodu v otopné soustavě, která dále postupuje do radiátorů, do podlahového nebo stropního topení. Tato zařízení je možné využít nejen pro vytápění jednotlivých místností, ale také jako ústřední vytápění celého domu nebo bytu.
Elektrokotle s radiátory se solárními panely
Standardní otopná soustava s elektrokotlem může být doplněna o inovativní zdroj energie, který vám ušetří nemalé peníze. Fotovoltaické solární panely se instalují na střechy budov s cílem shromažďovat sluneční energii a ukládat ji do kondenzátoru (baterie). Elektrokotel si odebírá elektrickou energii ze solární baterie. Pokud je vyčerpána, přepne se automaticky na odběr elektřiny ze sítě.
Elektrokotle s podlahovým topením
Elektrokotle se vyplatí používat s teplovodním podlahovým vytápěním. Nejvhodnější jsou systémy nízkoteplotního topení, neboť do trubek stačí vhánět vodu o maximální teplotě 45 °C. Díky tomu nedochází ke zbytečné spotřebě energie při ohřevu vody, jak to často bývá u jiných druhů otopných těles.
Jaký výkon elektrokotle?
České domácnosti používají v největší míře modely s výkonem 20 až 25 kW. Pro novostavby a nízkoenergetické budovy vystačí elektrokotel o výkonu 15 kW. Pro standardní rodinné domy, které nemají zajištěnou dostatečnou tepelnou izolaci, jsou vhodné kotle s výkonem 25 kW. U objektů s větší podlahovou plochou, v závislosti na kvalitě zateplení, je nutné vybírat z výkonnějších elektrokotlů. Na trhu je možné sehnat modely s výkonem až 60 kW, elektrokotel je však zbytečné předimenzovávat.
Jak spočítat výkon?
Pro výpočet výkonu elektrokotle se vychází z celkového objemu plochy určené k vytápění. K orientačnímu výpočtu plochy slouží vzorec:
ŠÍŘKA × DÉLKA × VÝŠKA místnosti = OBJEM místnosti Součet objemů všech místností = CELKOVÝ OBJEM
Jestliže vaše nemovitost není zateplena, výslednou hodnotu vydělte číslem 20 a získáte potřebný výkon kotle. Dle stupně zateplení budovy můžete číslo navýšit 1,5–2,5×. Pokud chcete elektrokotel používat i pro ohřev vody, doporučuje se výkon kotle nastavit na dvojnásobnou hodnotu.
Výhody a nevýhody elektrokotle
Mezi přednosti elektrokotlů patří prostorová nenáročnost, tichý provoz a jednoduchá montáž. Abyste ušetřili co nejvíce místa v domě nebo v bytě, můžete zařízení pověsit na stěnu. Elektrokotel nepotřebuje systém pro odtah spalin či komínovou šachtu. Jeho používáním v domácnosti nevzniká žádný prach, ani nepořádek, takže je vhodný pro alergiky. Přístroj je maximálně ekologický a nenáročný na údržbu. Vytápění můžete plynule regulovat v celém rozsahu výkonu kotle.
V dnešní době zdražování zájemci jistě ocení nízkou pořizovací cenu. Pokud topíte elektrokotlem, můžete odebírat elektřinu za výhodnější cenu, stačí požádat distributora o nízký tarif (cena za kWh je nižší než ve vysokém tarifu).
Typy elektrokotlů
Na trhu existuje několik druhů elektrokotlů:
1. Přímotopné elektrokotle
Nejlevnější a nejjednodušší varianta určená pouze k vytápění, nemá zásobník na TUV. Vodu ohřívá pomocí topné spirály a dále ji rozvádí do otopné soustavy. Přímotopné elektrokotle jsou velmi tiché a mají téměř bezobslužný provoz. Díky okamžitému výkonu ohřívají vodu v nejkratším možném čase. Tento typ elektrokotlů má o něco vyšší spotřebu energie než modely s akumulační nádrží.
2. Elektrokotle s akumulací tepla
Jedná se o sestavu kotle a zásobníku na ohřev TUV, která je založena na teplovodním principu. Voda se ohřívá v nízkém tarifu a čerpadlem se rozvádí do topného systému, jakmile je dostatečně ohřátá. Elektrokotle s akumulační nádobou disponují mnoha funkcemi pro pohodlnější obsluhu. Mají nižší spotřebu energie, takže za energie zaplatíte menší cenu. Na druhou stranu nádrž na vodu zabírá více prostoru.
3. Elektrokotle se systémem HDO (hromadné dálkové ovládání)
Moderní elektrokotle, které fungují pouze v nízkém tarifu. Mezi jejich výhody patří řízení výkonových stupňů, plynulá regulace výkonu a možnost ovládání pomocí chytrého mobilního telefonu. Přijímač HDO se nachází buď v rozvodné skříni, nebo na desce s elektroměrem.
Také nabízíme kvalitní kondenzační kotle, kotle na tuhá paliva, plynové kotle nebo můžete využít akce na elektro kotle.