Tyto kotle jsou určeny pro spalování hnědého uhlí a dřeva jako náhradního paliva (na zátop). Kotle pracují na principu generátorového zplynování s použitím odtahového ventilátoru (S), který odsává spaliny z kotle.
Těleso kotlů se vyrábí jako svařenec z kvalitních ocelových plechů o tloušťce 6 až 3 mm. Kotel je tvořen dvěma nad sebou zabudovaných komor, vrchní slouží jako zásobník paliva, spodní slouží jako spalovací komora a popelník. Mezi komorami je umístěn nový, patentem chráněný otočný rošt, který umožňuje dokonalé a kvalitní zplynování uhlí a dřeva jednotlivě nebo dohromady a také velmi snadné odstraňování popela. V zadní části tělesa kotlů je svislý spalinový kanál, opatřený ve vrchní části zatápěcí záklopkou. Vrchní část spalinového kanálu tvoří odtahové hrdlo pro připojení na komín.
Výhody zplynovacích kotlů na uhlí ATMOS
- Možnost spalovat kvalitně hnědé uhlí
- Velký zásobník paliva - dlouhá doba hoření
- Vysoká účinnost 81 až 88 % podle typu - primární i sekundární vzduch je předehříván na vysokou teplotu
- Ekologicky šetrnější spalování - kotel dle ČSN EN 303-5 třídy 4 a 5, EKODESIGN 2015/1189
- Odtahový ventilátor - bezprašné vybírání popela, kotelna bez kouře
- Chladící smyčka proti přetopení – bez rizika poškození kotle
- Automatické vypnutí kotle po dohoření paliva – spalinový termostat
- Pohodlné vybírání popela – velký keramický spalovací prostor pro popel (u dřeva vybíráme jednou za týden u uhlí jednou denně)
- Kotel bez trubkovnice - snazší čištění (mimo C25ST, C32ST, C50S)
- Malé rozměry a nízká hmotnost
- Vysoká kvalita
Instalce
Kotle ATMOS se zapojují s LADDOMATEM 21, 22 nebo termoregulačním ventilem pro docílení minimální teploty vratné vody do kotle 65 °C. Výstupní teplota kotle musí být trvale udržována v rozsahu 80 - 90 °C. Všechny kotle jsou dodávány v základním provedení s chladící smyčkou proti přetopení. Doporučujeme instalovat kotle s akumulačními nádržemi, které nám sníží spotřebu paliva a zvýší komfort vytápění.
Regulace kotlů
Elektromechanická - regulaci výkonu provádíme záklopkou ovládanou regulátorem tahu, typ FR 124, který automaticky podle nastavené výstupní teploty vody (80 - 90 °C) otevírá či přivírá vzduchovou klapku. Nastavení regulátoru výkonu je nutno věnovat zvýšenou pozornost, poněvadž regulátor kromě regulace výkonu plní další důležitou funkci, že zajišťuje kotel proti přetopení. Kotel je dále vybaven regulačním termostatem umístěným na panelu kotle, který ovládá ventilátor dle nastavené výstupní teploty (80 - 85 °C). Na regulačním termostatu by měla být nastavena teplota o 5 °C nižší než na regulátoru tahu FR 124.
Kotle navíc vybaveny spalinovým termostatem, který slouží k vypnutí odtahového ventilátoru po dohoření paliva. Kotle pracují na snížený výkon do 70 % jmenovitého výkonu i bez ventilátoru.
Kotle na tuhá paliva představují tradiční zdroj tepla pro domácnosti, rodinné domy a provozovny. Tyto kotle patří k nejlevnějším variantám vytápění. Spalovací kotle na pevná paliva umí spalovat kusové dřevo, dřevěné pelety, brikety, koks, hnědé a černé uhlí.
Automatické nebo ruční přikládání?
Existují dva způsoby, jak přidávat palivo do kotle na tuhá paliva.
1. Kotle s manuálním zásobníkem
Palivo je nutné do zásobníku přidávat ručně. Tento typ kotlů umožňuje výběr mezi různými druhy tuhých paliv, což zvyšuje flexibilitu využití kotle. Kotle s ručním přikládáním jsou náročnější na čištění a údržbu, na druhou stranu mají nižší pořizovací cenu.
2. Kotle s automatickým zásobníkem
Kotle s automatickým doplňováním paliva umožňují spalovat palivo po dlouhou dobu bez nutnosti manuálního přidávání. Tento druh kotlů nabízí vysoký komfort obsluhy a nízké provozní náklady. Kotle s automatickým zásobníkem jsou efektivnější, nejsou tak náročné na údržbu a méně zatěžují životní prostředí.
Jaké jsou emisní třídy kotlů?
Emisní třídy určují, jaké množství škodlivých emisí kotel produkuje při spalování paliva. Existuje pět emisních tříd kotlů, které se rozlišuje dle normy ČSN EN 3035:2012. Třídy kotlů na tuhá paliva se značí číslem - 1, 2, 3, 4 a 5. Čím je emisní číslo vyšší, tím větší množství emisí kotel produkuje a zároveň disponuje nižší účinností. Emisní třídy byly zavedeny v roce 2000, kotle na tuhá paliva vyrobené před tímto rokem nemají přidělenou emisní třídu.
Které emisní třídy kotlů se mohou používat?
Od 1. září 2022 platí v České republice zákon, který zakazuje používat kotle na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy. V domácnostech je povoleno topit v kotlech 3., 4. a 5. emisní třídy a ECO designu. Na trhu je možné aktuálně zakoupit pouze kotle emisní třídy 4 a 5, které zároveň splňují ekodesign.
Co je norma ECO design?
ECO design je souhrn nových požadavků směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/125/ES platných od 1. ledna 2022. Kotle na tuhá paliva s normou ECO design splňují minimální ekologické požadavky pro provoz v Evropské unii.
Jaké palivo do kotle na pevná paliva?
Brikety (kotle) - Slisované kusy dřevního odpadu (piliny, sláma), uhlí nebo biomasy. Brikety se snadno skladují a přepravují. Mají vysokou energetickou účinnost a patří mezi ekonomické zdroje vytápění.
Černé uhlí (kotle) - Jedná se o neekologické palivo, které vypouští do ovzduší velké množství škodlivých látek, proto se v kotlích na tuhá paliva nepoužívá.
Hnědé uhlí (kotle) - Hojně používané palivo, které se do kotlů používá ve formě palivových briket nebo granulátů. Hnědé uhlí má vysokou energetickou hodnotu, ale oproti dřevu generuje větší emise škodlivin.
Dřevo (kotle)- Pro vytápění se nejčastěji používá pevné dřevo, jako jsou například bříza, buk, olše a dub. Do kotlů se přikládají jednotlivá polena, dřevěné pelety nebo brikety. Dřevo musí být dobře vysušené, aby bylo dosaženo co nejlepšího výkonu s minimem popela.
Pelety (kotle) - Piliny nebo hobliny slisované do malých válečků. Průměr peletky je většinou 6 mm, délka je různá od 5 do 40 mm. Pelety nahrazují brikety.
Výkon kotle na tuhá paliva
Výkon kotle se definuje v kilowattech (kW) nebo v megawattech (MW). Číselná hodnota udává, kolik tepla může kotel vyrobit za určité období, například za hodinu. Výkon závisí na typu paliva, teplotě spalování, objemu a účinnosti kotle.
Jaký zvolit výkon kotle?
Přesný výpočet výkonu kotle by měl provádět vždy odborník, jelikož je nutné ve výpočtu zohlednit spoustu dalších parametrů. Pro výpočet je nutné znát mimo jiné obytnou plochu domu v m2, stáří objektu a zateplení a stav topného systému. Výběr správného výkonu kotle je zásadní pro efektivní vytápění zvoleného prostoru. Příliš vysoký výkon může vést k přehřívání a neúčinnosti.
Zobrazit více >>Skrýt <<